Antikoncepcia a dojčenie

Ako neotehotnieť počas dojčenia?

Každá dojčiaca mamička pozná problémy ochrany pred otehotnením spojené s obdobím dojčenia. Mnohé z vás ste pravdepodobne pred otehotnením využívali rôzne druhy antikoncepcie.
Existuje viacero možností. 

Mechanická ochrana

vo forme vnútormaternicového telieska alebo prezervatívu

Chemická ochrana

ako lokálna antikoncepcia dostupná vo forme kapsuly a krému (Pharmatex)

Metóda výpočtu plodných a neplodných dní

je obľúbenou metódou plánovania rodičovstva, kde sa určujú plodné a neplodné dni pomocu hlienu a merania bazálnej teploty

Pravdepodobne pre vás nastal problém s výberom vhodnej metódy/antikoncepcie, ktorou by ste sa chránili a zároveň tým neubližovali sebe, bábätku a jeho jedinej maškrte – mliečku. Preberali ste si v hlave rôzne možnosti a do úvahy ste pravdepodobne brali mnoho faktorov.

My by sme Vás radi upozornili na spôsob ochrany, ktorý je vhodný práve pre Vás – dojčiace mamičky.


Lokálna antikoncepcia PHARMATEX má okrem spermicídneho aj antiseptický účinok. Pôsobí proti niektorým baktériám a vírusom, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom. Čo je však veľmi dôležité PHARMATEX neničí laktobacili, baktérie, ktoré zabezpečujú ochranu pošvy („pošvoví policajti"). Navyše nijako neovplyvňuje menštruačný cyklus. Nemá ani teratogénny účinok – nepoškodzuje vyvíjajúci sa plod. Je teda neškodný aj v prvých týždňoch tehotnosti, keď menštruácia ešte nevynechala a žena nevie, že je už tehotná. Neprechádza do krvi ani do mlieka, preto sa môže bez obáv používať práve počas dojčenia.

Veľkou výhodou PHARMATEXu je aj lubrikačný efekt, ktorý ocenia ženy počas obdobia dojčenia, kedy mnoho z vás trpí „suchosťou pošvy“, čo je jednou z hlavných príčin bolesti pri pohlavnom styku.