Zdravie

Mykóza u žien, ako ju spoznať, odlíšiť od iného ochorenia a aké ju jej príčiny

Vaginálna mykóza (tiež sa nazýva kvasinková infekcia, mykotický zápal, kandidóza alebo odborne kandidová vulvovaginitída) je najčastejším „ženským“ ochorením. Až 75 % žien sa s mykózou stretne aspoň raz za život a takmer polovica z nich trpí týmto ochorením opakovane. Mykotické zápaly síce neohrozujú život, no patria medzi najnepríjemnejšie gynekologické problémy.

 

Ako mykózu spoznáme

Mykóza je ochorenie pošvy, ktoré spôsobujú kvasinky. Najčastejšie je to mikroskopická huba Candida albicans, ktorá spôsobuje až 80 % všetkých mykóz. Preto niekedy hovoríme aj o kandidóze. Táto kvasinka sa prirodzene nachádza v mikroflóre pošvy a sama osebe ešte nemusí spôsobiť ochorenie. Pokiaľ sa však poruší rovnováha prostredia v pošve, premnoží sa a vyvolá zápal sliznice.

Candida vyvoláva typické, veľmi nepríjemné ťažkosti, ako je:

  • Pálenie a svrbenie pohlavných orgánov, ktoré sú veľmi intenzívne, obťažujú ženu cez deň i v noci, niekedy dokonca intenzívne svrbenie bráni v spánku

  • Hrudkovitý výtok, ktorý pripomína tvaroh; väčšinou býva biely až bieložltý

  • Výtok bez zápachu

  • Bolesť pri močení, najčastejšie pálenie a rezanie

  • Opuch rodidiel

  • Začervenanie pošvy a rodidiel

  • Suchosť pošvy a z toho vyplývajúca bolesť pri pohlavnom styku

  • V ťažkých prípadoch môžu byť zdurené lymfatické uzliny v oblastí slabín a celá panvová oblasť môže byť citlivá

Môže sa objaviť jeden alebo aj viacero prejavov súčasne, v niektorých prípadoch však môže ochorenie prebiehať aj bez príznakov. Medzi najčastejšie prejavy mykózy, ktoré ženy uvádzajú ako obťažujúce, patrí svrbenie (až 95 % žien), výtok (93 %), pálenie (2/3 žien), bolesť pri pohlavnom styku (viac ako polovica žien), bolesť pri močení (40 %).

 

Ako ju odlíšiť od bakteriálneho zápalu

Kvasinková a bakteriálna infekcia sa najvýraznejšie odlišujú výtokom. Pri mykóze má výtok hrudkovitú konzistenciu a nezapácha. Naopak, pri bakteriálnej infekcii je rôzne zafarbený a páchne.

 

Príčiny mykózy

Prirodzene kyslé prostredie v pošve zabraňuje, aby sa choroboplodné zárodky a plesne rozmnožovali a spôsobili problémy. Ideálnu rovnováhu však môžu narušiť rôzne vonkajšie aj vnútorné faktory. Príčinou narušenia pošvovej mikroflóry a rozmnoženia kvasiniek (plesní) môže byť:

  • zmena hladiny hormónov – zvýšenie hladiny pohlavných hormónov estrogénov a gestagénov môže byť príčinou pomnoženia kvasiniek a vzniku vaginálnych mykóz – napr. na začiatku puberty, počas tehotenstva (najmä jeho 1. a 3. tretiny), pri užívaní hormonálnej antikoncepcie (najmä tzv. „pilulky po“, ktorá má vysoký obsah hormónov)

  • vplyv menštruačného cyklu – najčastejšie pred menštruáciou alebo krátko po nej

  • pohlavný styk – aj keď je príjemný, narúša prirodzené rovnovážne prostredie v pošve. Na rozdiel od vagináleho pH, ktoré je kyslé, mužský ejakulát je mierne zásaditý. Po pohlavnom styku sa môže pH v pošve zvýšiť až na 8 hodín, čo môže podporiť rozvoj mykózy. Najvyššie riziko hrozí pri nepravidelnom pohlavnom styku alebo pri častom striedaní sexuálnych partnerov.

  • liečba antibiotikami – antibiotiká pôsobia proti baktériám, no okrem škodlivých ničia aj tie užitočné, ako sú laktobacily. Neúčinkujú však proti plesniam, takže môže dôjsť k ich premnoženiu (najčastejšie kvasinka Candida albicans). Mykóza sa môže objaviť počas alebo po liečbe, niekedy môže vzniknúť dokonca až mesiac po ukončení užívania antibiotík.

  • príliš úzkostlivá hygiena – všetkého veľa škodí a nadmerná, úzkostlivá hygiena môže narušiť prirodzené prostredie pohlavných orgánov

  • používanie dezinfekčných prostriedkov na umývanie – rovnako ako antibiotiká potláčajú prospešné baktérie a dochádza k premnoženiu kvasiniek

  • nadmerné vlhko a teplo – kvasinka candida miluje teplo a vlhko a ak ženy nosia syntetickú spodnú bielizeň, silonové pančuchy či úzke nohavice, dochádza k zaparovaniu, čo je ideálne pre množenie kvasiniek

  • oslabenie imunity – ak je imunita oslabená napr. kvôli chrípke alebo pri liečbe kortikoidmi, nebojuje proti kvasinkám a tie sa množia. Rovnako ak dôjde k podráždeniu mydlom, chlórovanou vodou alebo sprchovacím gélom, zamestná to imunitné bunky na sliznici pošvy a kvasinky majú voľnú cestu

  • psychický stav – stres a problémy prispievajú k množeniu kvasiniek

  • vonkajšia nákaza – kvasinky sa prenesú pri pohlavnom styku, použitím cudzieho uteráku, pri pobyte v saune...

  • cukrovka

  • iné pohlavné infekcie – opakujúce sa mykózy môžu upozorňovať na iné ochorenia, najmä na choroby vyvolané baktériami chlamýdia, mykoplazma alebo ureaplazma

  • nepravidelné močenie – ak žena málo pije alebo chodí zriedkavo na malú potrebu, moč obsahuje viac baktérií


Hygiena počas mykózy

Správna intímna hygiena môže pomôcť odstrániť nepríjemné príznaky mykózy a vhodne tak dopĺňať liečbu. Treba však podčiarknuť, že niektoré prípravky na intímnu hygienu sú pri mykózach nevhodné, lebo ich pH podporuje množenie kvasiniek. I keď je pH v pošve zdravej ženy kyslé, pri mykózach sú vhodnejšie mierne zásadité prípravky. Kým správna intímna hygiena môže pri infekciách zmierniť svrbenie a pálenie, nesprávne výrobky ich môžu ešte zhoršiť.

Väčšina prípravkov na intímnu hygienu, ktoré dostať v drogériách či lekárňach, majú kyslé pH. To je vhodné pre zdravú ženu, ktorá netrpí nerovnováhou vnútorného prostredia, no pri mykóze pôsobí kyslé pH prípravkov na umývanie ako rastový faktor kvasiniek.

Vhodný moderný prípravok na intímnu hygiene je Saforelle, ktorý vďaka svojmu zloženiu podporuje liečbu gynekologických zápalov. Má mierne zásadité pH blížiace sa k hodnote 8, ktoré bráni rastu baktérií a kvasiniek, a tým účinne podporuje antimykotickú liečbu. Saforelle preukázal účinok brániaci rastu baktérií a kvasiniek pri raste Candida albicans, ktorá spôsobuje až 80 % všetkých mykóz a baktérie Pseudomonas aeruginosa. Navyše je známe, že pH pokožky sa blíži k hodnote 8, takže Saforelle je predurčený aj na každodennú starostlivosť o vonkajšie rodidlá ženy, ale aj na telesnú hygienu. Ani pri dlhodobom používaní Saforelle neovplyvňuje prirodzené vaginálne pH. Pri pravidelnom používaní prispieva k zníženiu rizika mykózy.

Saforelle rýchlo a účinne odstraňuje nepríjemné pocity svrbenia a pálenia, pretože obsahuje extrakt z lopúcha získaný špeciálnym procesom. Ten má upokojujúce a protizápalové účinky a tiež bráni rastu baktérií a kvasiniek.