Antikoncepcia a dojčenie

Ako neotehotnieť počas dojčenia, keď INÉ metódy ANTIKONCEPCIE nie je možné bezpečne použiť.
Každá dojčiaca mamička pozná problémy pohlavnej ochrany spojené s obdobím dojčenia.
Mnohé z vás ste pravdepodobne pred otehotnením využívali rôzne metódy pre zabránenie tehotenstva.
Existuje viacero druhov ochrany. Mechanická ochrana (vo forme vnútromaternicového telieska alebo prezervatívu) alebo chemická ochrana (vo forme antikoncepčných tabletiek alebo lokálnej antikoncepcie). Rovnako obľúbená je však aj metóda prirodzeného plánovania rodičovstva, kde sa určujú plodné a neplodné dni pomocou hlienu a merania bazálnej teploty.
Potom však pravdepodobne prišlo obdobie, keď ste sa rozhodli prispieť do radov našej populácie aj vaším malým zázrakom a namiesto neplodných dní ste sa začali orientovať na tie plodné. A potom, keď to vyšlo, a vy ste úspešne priviedli na svet nového pokračovateľa vášho rodu, začali ste sa znova viac zaoberať myšlienkou ako neotehotnieť.
Pravdepodobne pre vás nastal problém s výberom vhodnej metódy/antikoncepcie, ktorou by ste sa chránili a zároveň tým neubližovali sebe, bábätku a jeho jedinej maškrte – mliečku. Preberali ste si v hlave rôzne možnosti a do úvahy ste pravdepodobne brali mnoho faktorov.
My by sme Vás radi upozornili na spôsob ochrany, ktorý je vhodný práve pre Vás – dojčiace mamičky.


Ide o lokálnu antikoncepciu PHARMATEX, ktorej podstata spočíva v zabránení vniknutia spermií do maternice (má spermicídny účinok). Najpodstatnejšou zložkou PHARMATEXu je dimethyl-alkyl-benzyl-amonium chlorid v 1,18 percentnej koncentrácii, ktorý má rastlinný pôvod (nasýtený kokosový olej). Táto povrchovo aktívna substancia je schopná do piatich sekúnd spôsobiť deštrukciu (rozloženie) bičíka spermie. Následne dochádza aj k deštrukcii hlavičky spermie tak, že nie je schopná dostať sa do maternice a ďalej do vajíčkovodu. Toto všetko sa stane do desiatich sekúnd. Spoľahlivosť zábrany pred otehotnením je viac ako 99 percent. Pearlov index (počet otehotnení u 100 žien za rok používania určitej antikoncepčnej metódy) je menej ako 1. Prípravok má okrem spermicídneho aj antiseptický účinok. Pôsobí proti niektorým baktériám a vírusom, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom. Čo je však veľmi dôležité PHARMATEX neničí laktobacili, baktérie, ktoré zabezpečujú ochranu pošvy („pošvoví policajti"). Navyše nijako neovplyvňuje menštruačný cyklus. Nemá ani teratogénny účinok – nepoškodzuje vyvíjajúci sa plod. Je teda neškodný aj v prvých týždňoch tehotnosti, keď menštruácia ešte nevynechala a žena nevie, že je už tehotná. Neprechádza do krvi ani do mlieka, preto sa môže bez obáv používať práve počas dojčenia.
Na Slovensku sú v lekárňach k dispozícii dve formy prípravku Pharmatex. Sú to vaginálne kapsuly a vaginálny krém. Obe formy sú voľne predajné. Vaginálne kapsuly obsahujú okrem dimethyl-alkyl-benzyl-amonium chloridu a polosyntetický glycerid, ktorý sa veľmi rýchlo rozpúšťa a dokonale priľne k pošvovej sliznici.
Kapsula sa zavedie pred pohlavným stykom hlboko do pošvy (najlepšie v ľahu). Ochranný účinok nastupuje približne za 3 minúty a trvá 4 hodiny. Bezpečné je však milovanie až za 5 minút po zavedení kapsuly do pošvy. V prípade opakovaného pohlavného styku sa odporúča zaviesť do pošvy novú kapsulu, aj keď je interval od aplikácie prvej kapsuly kratší ako 4 hodiny.
Krém má levanduľovú vôňu. Do pošvy sa savádza pred pohlavným stykom (výhodnejšie je v ľahu). Na tubu sa nasadí aplikátor (tvar ceruzky) a vytlačí sa potrebné množstvo krému (dávka je označená na aplikátore). Ochranný účinok nastupuje hneď po zavedení do pošvy a trvá 10 hodín. V prípade opakovaného styku treba aplikovať ďalšiu dávku krému (aj keď je interval od prvej dávky krému kratší ako 10 hodín). Dôležité je naplniť aplikátor krémom tak, aby sa tam nedostal vzduch.
Po pohlavnom styku sa môžu vonkajšie genitálie umyť len čistou vodou, nesmie sa robiť výplach pošvy! Ak by sa pošva vypláchla skôr, mohlo by dôjsť k eliminácii prípravku a tým aj k zlyhaniu jeho účinku. Rovnako sa nesmú používať výrobky s mydlovou zložkou, ktoré inaktivujú spermicídny účinok krému aj kapsuly Je dobré zakúpiť si Saforelle gél na intímnu hygienu, ktorý mydlovú zložku neobsahuje. Rovnako nepriaznivo pôsobia aj akékoľvek iné vaginálne podávané liečivá. Ak žena užíva vaginálne nejaké lieky, Pharmatex v takomto prípadne nezabezpečí úplne ochranu pred otehotnením!
Vedľajšie účinky prípravku sa vyskytujú veľmi zriedkavo a prejavia sa zvyčajne lokálnymi alergickými príznakmi – podráždením, pálením, svrbením alebo začervenaním. Vtedy treba urobiť výplach pošvy čistou vodou.


Dobrou vlastnosťou PHARMATEXu, kapsúl aj krému je najmä to, že počas obdobia dojčenia zlepšujú aj suchosť pošvy, čo je jeden z častých problémov mnohých z vás a jednou z hlavných príčin bolesti pri pohlavnom styku.