Sex a erotika

Sex a erotika 1 5 out of 5

O sexe v manželstve

Aj keď spočítame všetkých partnerov pred manželstvom aj tak nám vyjde nespochybniteľný fakt, že najviac sexu si užijeme práve počas manželského spolunažívania a úplne jednoznačne môžeme o ňom povedať, že je základom dobrého fungovania zdravého manželského vzťahu.


Ružové začiatky

Manželský sex začína hneď po svadbe, každý pozná svadobnú noc, v tejto fáze je ešte väčšina vo fáze zamilovanosti. V tomto období mozog zamilovaného produkuje dostatok fenyletylamínov, ktoré vyvolávajú príjemné pocity čo samozrejme zvyšuje sexuálny zážitok a zosilňuje rozkoš. V takomto prípade aj pri priemernom výkone v sexe zamilovaný prežíva neskutočné sexuálne šťastie. Novomanželia sa nijako výnimočne nemusia snažiť a ich sexuálny život je na vysokej úrovni. Samozrejme netrvá to naveky a približne po troch rokoch zamilovanosť zvyčajne vyprchá a práve od tohto okamihu si obaja začínajú uvedomovať všetky nesúlady v sexuálnom živote, ktoré si predtým nevšímali.


Prvá kríza

K prvým nesúladom u väčšiny párov patrí frekvencia sexuálny hrádok, ktorá je prirodzene daná prírodou. Muž má vrchol svojej sexuálnej aktivity okolo 20 roku života a potom stále klesá, čo je dôsledok ubúdania testosterónu v jeho tele, zatiaľ čo u ženy je to plne opačné.

Ďalším faktorom veľmi výrazne ovplyvňujúcim sexuálny život manželov je ich spoločné rozhodnutie mať svojich potomkov. Po pôrode prvého alebo druhého dieťaťa stráca žena záujem o sex. Je to dôsledok práce hormónov, keď pri dojčení sa do jej krvi vylučuje prolaktín, ktorý tlmí záujem o sex.


Nevera

Podľa najnovších zistení je nevera úplne normálnym javom v partnerskom spolunažívaní. Odborníci pripomínajú, že muži majú k nevere bližšie ako ženy a to najmä kvôli tomu, že muž je geneticky naprogramovaný na výmenu partnerky, má to v mozgu jednoducho uložené. Žena prechádza taktiež obdobím, kedy je náchylnejšia na neveru. Hovorí sa o pomaterskom syndróme, keď žena nastúpi do práce.

Psychológovia si myslia, že sexuálny život najlepšie funguje tým partnerom, ktorí k nemu pristupujú ako k príjemnej a hlavne pravidelnej povinnosti. Problémom však je, že len asi polovica ľudí dokáže o sexe a svojich želania úplne otvorene s partnerom komunikovať. Partneri by mali o svojich potrebách hovoriť, ale sexuálna dohoda musí byť vecou ochoty a nie obchodu. Sex ako odmena za vykonanú prácu je cestou do pekla.

Na záver: „Problém manželstva je podobný ako problém demokracie. Rozhodne nie je ideálne, ale zatiaľ nikto nič lepšie nevymyslel.“ Winston Churchill

Zdroj: Moja psychológia

Február 2012